VisitFyn

Fiskeri i Odense Å

Åbningstider

15 JuliOnsdag
16 JuliTorsdag
17 JuliFredag
18 JuliLørdag
19 JuliSøndag
20 JuliMandag
21 JuliTirsdag
22 JuliOnsdag
23 JuliTorsdag
24 JuliFredag
25 JuliLørdag
26 JuliSøndag
27 JuliMandag
28 JuliTirsdag
29 JuliOnsdag
Skulpturen Papirbåden af Erik Heide
Lystfiskeri
Foto: VisitOdense

Det er en speciel følelse at være så tæt på en storby - og stadig føle, at man er ude på landet. Odense Å's hovedløb er stort set ureguleret, så her er naturen er meget tæt på. Her, opstrøms for Bellinge Bro, er åen fra 3-4 meter og mere i bredden, og det grønne bælte på begge sider skærmer dig for det meste fra den omkringliggende by.

Der er udfordringer for den inkarnerede lystfisker og et rekreativt tilbud til dem, der gerne vil have børn eller børnebørn med.

Fiskesæsonen løber fra primo marts til ultimo september, og mindstemålene er de officielle mindstemål, der er gældende på et givet tidspunkt. Dagskort kan købes hos Go Fishing på Dalumvej. De har også uge-, måneds- og årskort, hvis du har planer om at fiske flere gange. De lokale kort kræver et gyldigt nationalt fisketegn, som kan købes på www.fisketegn.dk og hos Go Fishing.

Find vej

Odense Å

5000 Odense C

Find vej
Loading map...

Sidst opdateret af:VisitOdensejmjen@odense.dk

Relaterede produkter